top of page

Nové trendy onlinu ovlivňují i přístupy galerií

Chystá se evoluce trhu s uměním? Nejspíše ano. Čím dále více galerií přesouvají své výstavy na internet. Ojedinělý je přístup slavné milánské galerie M.A.D.S. – vystavovat obrazy digitální formou fyzicky díky nejnovějším technologiím.


Galerie současného umění M.A.D.S. nacházející se v jedné z hlavních milánských čtvrtí v oblasti Navigli vytvořila plně a trvale digitální multimediální prostor prezentace uměleckých děl prostřednictvím video projektorů a dotykových obrazovek.


Představení uměleckých děl spočívá ve dvou rovinách. Velkoformátové vertikální a horizontální obrazovky umístěné v obou podlažích galerie přibližují návštěvníkovi/divákovi skutečný rozměr díla, a právě dotykové obrazovky umožňují přiblížení si každého detailu. Díky tomu je galerie M.A.D.S. schopna zájemci nabídnout nepřetržitou multimediální výstavu.


Dané řešení umožňuje zvýšení vizuální kvality detailů, jejich trojrozměrnosti a významnosti prostřednictvím vysokého rozlišení a rozšířené reality. V neposlední radě daný způsob také eliminuje náklady, čas, byrokracii a snižuje riziko poškození uměleckých děl právě jejich vystavením.


Nový fenomén – offline výstava s online obrazy

„Je to už pár let, co naše galerie nakročila digitální cestou a vytvořili jsme první multimediální a digitální galerii s jedinečným a inovativním uspořádáním a změnili tak způsob prezentace umění. Tento typ multimédií původně používala pouze slavná muzea pro institucionální výstavy, a i my jsme se rozhodli jít proti proudu a přijmout tento nový styl, který nás nyní odlišuje,“ říká Alessandra Magni, umělecká ředitelka galerie M.A. D. S.

Rok 2020 naučil lidi nahlížet na věci z jiné perspektivy – hledat řešení různých zatím nepřezkoumaných situací a vystoupit ze své komfortní zóny. Omezení počtu návštěvníků ve výstavních prostorech, zavřené galerie nebo zrušené veletrhy napomohly přesunu uměleckého světa do online prostředí.

„Dnes se naše nastavení a koncepce ukázaly být úspěšnější než kdy jindy a optimální pro zvládnutí současné situace, protože to umožnilo a umožňuje nám nabízet naše služby všem umělcům,“ dodává Alessandra Magni.


Aktuální výstava prezentuje i malíře žijícího v Praze

Momentálně galerie nabízí výstavu pod názvem KROMATIC@RT. „Cílem je zapojit návštěvníka do světa obrazů, které díky této originální online vizualizaci jdou za samotnou figuraci a dosahují téměř absolutní abstrakce,“ vysvětluje Alessandra Magni..

V rámci výstavy lze vidět i tvorbu nizozemského malíře Juliena van Middendorp momentálně žijícího v Praze, která je charakteristická jeho kompozici a zářivou barevností.
Více informací o výstavě:

Julien van Middendorp:

New online trends impacting galleries


An incoming evolution of the art market? Probably. An increasing number of art galleries move their exhibitions online. Taking a different approach, the Milan-based M.A.D.S. gallery has been displaying artworks offline in a digital form.


The year 2020 has changed people’s perspectives. It forced everyone to look for untested solutions to problems few had to face before and to step out of the comfort zone. The restrictions on the number of visitors in galleries, cancelled exhibitions and called-off events have all helped move the art world online.


Many prominent galleries and museums have provided online access to their exhibitions through video or online tours. New, innovative forms of art presentation emerged - such as exhibitions combining the presentation of artwork with a ballet performance.


A new phenomenon - offline exhibition with online artworks


The Milanese M.A.D.S. gallery has employed a new and unique concept - presenting art offline and yet digitally, using screens. It focuses on contemporary art and is located in one of the main districts of the city, the Navigli area. Boasting numerous screens and new state-of-the-art video projection system, its aim is to maintain a continuous multimedia exhibition.


M.A.D.S. has created the first fully and permanently digital gallery, changing the way art is presented. Thanks to its high-resolution and augmented reality capabilities, the technology enables a high-quality visualization of details and their three-dimensionality. Additionally, this new approach reduces cost, saves time, limits bureaucracy and protects the original artworks.


From Klimt and van Gogh to Prague’s contemporary artists


This revolutionary system has so far been used only by the world’s most prominent museums, exclusively for displaying the works of some of the most famed artists of the past, such as Gustav Klimt, Vincent van Gogh or Amedeo Modigliani.


“We have been organizing exhibitions such as these since XX. More than XX artists have had the opportunity to present their art here in this innovative way” says Alessandra Magni, the M.A.D.S. Art Director. The gallery currently hosts an exhibition called KROMATIC@RT. “The aim is to allow visitors to enter a world of images that, thanks to the technology, goes beyond the figuration itself and almost reaches an abstraction” she adds.


The artworks of a Prague-based Dutch painter Julien van Middendorp, characterized by their composition and a vibrant colour palette, are displayed as part of the exhibition that will be open to public until February 5.


www.galleryvanmiddendorp.com


Comments


bottom of page